Podrażnienia skóry - mogą być wywoływane m.in. poprzez składniki niektórych kosmetyków oraz przez czynniki środowiskowe, takie jak np. niskie temperatury lub silne promieniowanie słoneczne. Na rynku dostępne są produkty takie jak np. maść z wysoka zawartością witaminy A - RETIMAX 1500, które mogą przynieść skórze ulgę. Ich właściwości pomagają w niwelowaniu stanów zapalnych skóry i podrażnień, a także zapewniają odpowiednie nawilżenie i zapobiegają wysuszeniu.

Produkty mogące powodować podrażnienia skóry

  • Mydło - częste mycie rąk może pozbawiać skórę naturalnego nawilżenia poprzez zaburzenie fizjologicznego płaszcza lipidowego na powierzchni skóry, spowodowane wysokim pH tradycyjnych mydeł, skutkując wysuszaniem dłoni. Początkowe objawy wysuszenia skóry to spierzchnięta skóra na dłoniach, która bez odpowiedniej pielęgnacji po pewnym czasie może zacząć pękać.
  • Domowe środki czystości – których większość używanych w domu nie powinna mieć kontaktu ze skórą. Zawarte w nich chemikalia mogą wywoływać podrażnienia, a środki szkodzące skórze to m.in. płyny do mycia naczyń, proszki do prania, płyny do mycia okien i środki dezynfekujące. Dlatego tak ważne jest, aby do sprzątania używać gumowych rękawiczek, chroniących skórę przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami.
  • Odzież - zwłaszcza szorstkie tkaniny takie jak wełna, mogą powodować podrażnienia, swędzenie lub wysypkę. W przypadku wystąpienia takich reakcji skórnych najlepiej ubrania te zastąpić odzieżą bawełnianą.
  • Wysoka temperatura - zwłaszcza w okresie letnim może potęgować problemy skórne, szczególnie te związane z poceniem. W takim przypadku na skórze mogą pojawiać się zaczerwienienia i przetarcia w najbardziej wrażliwych miejscach. Jak np. pod pachami, na brzuchu lub na pachwinach. Sposobem na zaradzenie tym dolegliwościom jest systematyczne nawilżanie ciała i używanie dezodorantów (antyperspirantów).
  • Środki zapachowe– występujące dość powszechne, ponieważ istnieje około 5000 zapachów, tworzonych z różnych kombinacji i bardzo trudno jest uniknąć substancji, działających jak alergen, wywołujących uczulenie. Tego rodzaju uczulenia mogą objawiać się wysypką skórną, pokrzywką lub zaczerwienieniem.
  • Jedzenie – wywołuje często reakcje skórne, podrażnienie, zaczerwienienie lub wysypkę. Jeżeli na dłoniach pojawiają się są pęknięcia lub zacięcia należy ograniczyć spożywanie kwaśnego jedzenia oraz przypraw.
Powrót
FARMINA SP. Z O.O. UL. LIPSKA 44 30-721 KRAKÓW