Objawy suchej skóry mogą pojawić się w każdym wieku i dotyczyć zarówno skóry twarzy, jak i całego ciała. Przyczynami wysuszenia skóry mogą być zarówno czynniki wewnątrz naszego organizmu, jak i te pochodzące ze środowiska zewnętrznego. W niektórych przypadkach suchość skóry może być dziedziczona w genach.

Popękane kąciki ust i spierzchnięte usta, będące wynikiem wysuszenia skóry mogą objawiać się zarówno zimą jak i latem. Zimą powoduje to niska temperatura i suche powietrze, podczas gdy w sezonie letnim eksponowanie skóry na ostre promienie słoneczne. W ludzkim ciele znajduje się kilka miejsc szczególnie podatnych na utratę wody. Przykładem mogą być łokcie lub pięty, bardzo często przesuszone lub popękane. Istnieją jednak sposoby, którą mogą pomóc ograniczyć dolegliwości związane z suchą i pękającą skórą.

Przyczyny

Główną przyczyną sprawiającą, że na skórze pojawiają się nieestetycznie wyglądające pęknięcia są zaburzenia związane z gospodarką wodną w organizmie. Oprócz stosowania kremów nawilżających ważne jest także nawadnianie skóry od środka i stosowanie preparatów umożliwiających przedostanie się wody do głębszych warstw. Warto zaznaczyć, że czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, suche powietrze lub promieniowanie UV mogą także przyczyniać się do pojawienia się suchej i pękającej skóry. Ponadto wpływ na kondycję skóry ma również kontakt z różnego rodzaju detergentami, co ma istotne znaczenie w odniesieniu do pękającej skóry dłoni. Pękająca skóra np. na piętach może być sygnałem, że nasza dieta jest niewłaściwa i powinniśmy wzbogacić ją o produkty bogate w witaminy A, E i C. Z kolei pękająca skóra na rękach może być objawem poważnych chorób skóry jak np. atopowe zapalenie skóry czy grzybica.

Postępowanie z suchą i popękaną skórą

Przede wszystkim należy spróbować odnaleźć przyczynę pojawiania się suchej skóry. Przykładowo zmywanie naczyń w rękawiczkach pomoże ochronić skórę dłoni przed kontaktem z detergentami i możliwym wysuszaniem. Z kolei zapobiec popękanym ustom lub łokciom można poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków, np. takich zawierających witaminę A, jak RETIMAX 1500. Najważniejsze jest jednak, aby taka pielęgnacja odbywała się regularnie. Warto zwrócić także uwagę na dostarczanie skórze wszelkich składników, niezbędnych dla wspomagania jej naturalnych procesów regeneracyjnych. Takim składnikiem jest właśnie witamina A, której dużą zawartością charakteryzuje się właśnie RETIMAX 1500.

Powrót
FARMINA SP. Z O.O. UL. LIPSKA 44 30-721 KRAKÓW